‘Şehir merkezleri yayalaştırılmalı, aktarım noktaları dağıtılmalı’

Terörle mücadele stratejileri kapsamında hem merkezi hükümete hem de mahalli yönetimlere görev düştüğünü ifade eden Atılım Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin, ‘’Etkin bilgisayar sistemleri, kamera sistemleri, yüz ve plaka tanıma sistemleri kurabiliriz. Ancak nihayetinde bilgisayarların tespit edeceği tehditler yine insanlar tarafından değerlendirilecek. Oysa ki yapılması koşul olan daha fark şeyler var. Bu tür gözetimlerin yapılması, belki de uygulanması koşul olan yöntemlerin son adımı olarak nitelendirilebilir’’ dedi.

‘’ŞEHİR MERKEZLERİNİN GENELİ TRAFİĞE AÇIK’’
İlk olarak yapılması gerekenin kentlerin, kamusal ve merkezi alanlarının, planlama ve kentsel tasarım yoluyla güvenli hale getirilmesi olduğuna dikkat çeken Şahin, ‘’Örneğin şehir merkezlerimize baktığımızda hemen hemen hepsi transit trafiğe açık halde. Bindiğiniz rastgele bir araçla şehir merkezinin hemen hemen her noktasına rastgele bir denetime tabi tutulmadan çok kısa müddette varabiliyorsunuz. Bu durum, araç kullananlar için çok seçenek edilen bir yol olsa da güvelik ve kentlerin terör saldırılarına karşı savunması açısından hiç istenmeyen bir durum’’ şeklinde sözlerini sürdürdü.

‘’KENT MERKEZLERİ YAYALAŞTIRILMALI’’
Bu tür terör saldırılarına karşı Avrupa’daki bir hayli şehir merkezinin ‘’yayalaştırıldığını’’ vurgulayan Doç. Dr. Şahin, araçların özellikle de büyük araçların bu alanlara girişinin kısıtlandığını belirtti. Ayrı olarak şehir merkezlerinde taşıt trafiği ile karşılaşan yayaların rastgele bir saldırı vaziyetinde korunmaları için de tedbirler alındığını söyleyen Şahin, duvarlar, banklar, sokak lambaları gibi çeşitli kentsel tasarım elemanları ile bunun sağlandığını ifade etti. Ankara Güvenpark’ta, patlamanın gerçekleştiği otobüs durağının bütünüyle trafiğin içinde olduğunu belirten Şahin, ‘’Bu noktaya kamera da koysanız, yüz de tanımlasanız, plaka da teşhis etseniz böyle bir vaziyet yaşandıktan sonra ne yazık ki yapacak bir şey olmuyor. Bu yüzden evvela planlama ve kentsel tasarım disiplinlerinden yardım alarak şehir merkezlerimizin güvenli hale getirilmesi sağlamak için tedbirler almamız, fiziksel yapıyı değiştirmemiz gerekiyor’’ diye konuştu.

‘’AKTARIM NOKTALARININ YOĞUNLUĞU GÜVENLİK AÇISINDAN BİR TEHDİT’’
Kent merkezlerindeki transfer noktalarına da değinen Şahin, ‘’Bu alanlar trenden inip metroya, metrodan inip dolmuşa, dolmuştan inip otobüse bindiğimiz aktarım noktalarını içeriyor. Bu aktarım noktaları da ekseriyetle çok ciddi bir yoğunluk içeriyor. İnsanların bu noktalardan yoğun bir şekilde çıkıyor olması güvenlik açısından çok sıkıntılı bir durum. Bunun için bu aktarım istasyonlarının dağıtılması gerekiyor’’ ifadelerinde bulundu. 

‘’ÖNLEMLER BÜTÜNSEL OLARAK ELE ALINMALI’’
Önlemlerin bütünsel bir paket halinde yerine getirilmesini gerektiğinin altını çizen Şahin şunları kaydetti: ‘’Kentsel ve kamusal alanlarda neler yapılabileceğinin çok net bir şekilde ortaya konması gerekiyor. Bunlar elbette hemen yapılamayacak ve vakte yayılacak önlemler. Ancak hiçbir şey için geç kalınmış değil, bundan sonrası için de terör eylemlerinin dünyanın her yerinde karşımıza çıkacağı söylenebilir.Özellikle şehir merkezlerinde bütünsel bir yaklaşımla alınacak önlemlerin, şehirleri ve kamusal alanları terör eylemi yapılamaz hale getireceğine inanıyorum.’’

MERVE DUNDAR 
 

Bir önceki yazımız olan 100 milyon ekmeğin 5 milyonu israf ediliyor başlıklı makalemizde ekmek, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.