Yüzde 90 görme engeliyle kameramanlık yapıyor

49 yaşında olan İsmail Ünal, 1988 senelerinde ilk sefer gördüğü kameraya sanki aşık oldu. Bir süre kamera kullanan Ünal, daha sonra vatani görevini yapmak için askere gitti. Askerden döndükten sonra Behçet hastalığına yakalanan Ünal’ın gözlerinde yüzde 90 görme kaybı yaşandı. Çevredekilerin, ‘artık bu işi yapamazsın’ demelerini dikkate almayan Ünal, azimle çalışarak aşık olduğu kameralara yine tutunmaya başladı. Çok geçmeden kameralarla tekrar iç içe olmaya başlayan İsmail Ünal, günden güne düğünlerde kameramanlık yaptı. Gittikçe daha da başarılı işlere imza atan kameraman Ünal, bir hayli ehemmiyetli belgesellerin de çekimlerini de üstlenerek, ‘artık bu işi yapamazsın’ diyenleri utandırdı.

“GÖZLERİMİ KAYBETSEM DE BU İŞİ YAPARIM”

Kamera ile 1988’li senelerde tanıştığını söyleyen Ünal, o zamanlar bu işi yapmaya karar verdiğini söyledi. Askerden sonra yaşanan olaya karşın bu işi yapmaya devam ettiğini söyleyen Ünal, “Ben askerden sonra Behçet hastalığı geçirdim. Ondan sonra gözlerimi kaybetmeye başladım. Kendi kendime ‘gözlerimi kaybetsem de ben bu işi yaparım’ diyerek tekrar bir inat ile başladım. Behçet hastalığını geçirdikten yüzde 90 görme özürlü oldum. Bu işi sevdiğim için başarıya ulaştım. Beni tanıyan herkes başarılı olduğumu söylüyor, lakin ben kendi başarımı bilemiyorum” dedi.

“AZ DA OLSA KARANLIK ORTAMLARDA ZORLANIYORUM”

Genelde şenlik, düğün ve belgesel tarzı çekimler yaptığı söyleyen Ünal, yalnızca karanlık ortamlarda zorlandığını anlattı. Kameraman İsmail Ünal şöyle devam etti:

“Bana çok az mani olan tek şey yalnızca karanlıkta çekim yapmak. Lakin şenliklere gittiğim zaman oradaki aydınlatmalar bana yetiyor. Gece karanlıkta da çekimler yapıyorum. O kadar belgesel çektim, o kadar programlar yaptım, pek fazla engelle karşılaşmadım. Zira işimi seviyorum.”
Engelli bireylere de ileti veren Ünal, “Engelliler, bedensel özürlü de olsa, görme özürlü de olsa bütün engelliler dışarı çıksınlar sevdiği işi yapsınlar. Ben bu işi takriben işte bir 30 seneden beri yapıyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

 SELİM KUŞCU – MEHMET SIDDIK YEŞİLIRMAK

Bir önceki yazımız olan ‘Şehir merkezleri yayalaştırılmalı, aktarım noktaları dağıtılmalı’ başlıklı makalemizde atılım üniversitesi, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.