20’sinde patron oldu, 30’unda milyon dolar kazandı

Üç sene önce kaleme aldığı ’20 Yaşında Patron Olmak’ kitabıyla genç girişimcilere yol gösteren Erdem Genç, “İyi bir iş fikri bulduğunuzda bunu uygulamaktan çekinmeyin. Üstelik bu işi severek geliştirirseniz muvaffakiyet illa ki gelecektir. Ve unutmayın ki her şey para değildir, her şey zaman ve mutluluktur” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisiyken üniversitenin Rock Kulübü Başkanı seçilerek kampüs alanında konser örgütlü etmeye başlayan Erdem Genç, daha sonra 20 yaşında kendi şirketini kurdu. Yıllar içerisinde cirosunu milyon dolara yükselten ve şuan 33 yaşında olan Genç, kısa müddette bilinen bir iş adamı haline geldi. Genç iş adamı bir de ’20 Yaşında Patron Olmak’ isimli kitap yayımlayarak yıllar içerisinde edindiği tecrübeleri girişimcilerle paylaştı. Çalışanlarına karşı son derece sıcak davranan ve zihinlerdeki patron imajını yıkan Genç, Yaşar Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek muvaffakiyet öyküsünü anlattı.

İLK ORGANİZASYONDA BAŞARISIZ OLDU, YILMADI

Yaşadıklarını anlatan Erdem Genç, “Rock müzik yapan bir müzik grubunun üyesi olarak başarılı konserlere imza atmanın yanı sıra başarılı müzik organizasyonları da düzenlemeye başlamıştım. Bu işten para kazanıp üstelik büyük keyif almaya başlayınca işi profesyonel kılmak yerine da M3 ismini verdiğim bir organizasyon şirketi kurdum. Ahmet Sun gibi büyük organizatörlerle tanışma fırsatı yakalayarak işin inceliklerini öğrenmeye çalıştım. Ancak kampüs dışındaki ilk büyük organizasyon işimde büyük bir başarısızlık yaşadım. Hayko Cepkin, Duman, Erkin Koray gibi bilinen rock sanatçılarının sahne alacağı konsere 20 bin seyirci beklerken yoğun yağmur yağışı hasebiyle 2 bin kişi zor geldi. Bütün birikimime el konuldu ve üstelik akılalmaz borçlandım” dedi.

İŞİ, İŞ DÜNYASINI EĞLENDİRMEK

Başarının sırrını gençlerle paylaşan kurumsal aktivite organizasyon şirketi M3 Works’ün kurucusu Erdem Genç, şöyle konuştu: “Borçlarımı ödeyebilmek için bir süre internetten ürün satışı, web tasarımı gibi alternatif işlerle uğraştım; ancak yaşadığım kötü tecrübeye karşın sevdiğim ve büyük keyif duyduğum işi yapmaktan katiyen vazgeçmedim. Sevdiğiniz bir işe sahipseniz başarılı olmamanız imkansız. 20 yaşımda kurduğum M3 Works’le daha sonra pek çok başarılı organizasyon gerçekleştirdim. Böylelikle hem borçlarımı ödedim hem de ciromu milyon dolara yükseltmeyi başardım. Başka bir söylemle bana sunulan kariyer yolu yerine girişimcilik yolunu seçenek ettim. M3 Works, 2015’te tüm dünyadan turizm liderlerinin katıldığı World Tourism Forum’da Best Event Supplier’de en iyi etkinlik sağlayıcı ödülünün sahibi oldu. İyi bir iş fikri bulduğunuzda bunu uygulamaktan çekinmeyin. Üstelik bu işi severek geliştirirseniz muvaffakiyet illa ki gelecektir.”

Bir önceki yazımız olan Erzurum'da korkutan deprem! başlıklı makalemizde deprem, erzurum ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.